Autosedačka pre väčšie dieťa?

Bábätká veľmi rýchlo rastú a pomaly sa z nich stávajú deti, ktoré si budú vyžadovať iné príslušenstvo. Rodičia po čase musia kúpiť nové oblečenie, no dôležitá je aj autosedačka, ktorá spĺňa podstatnú úlohu pri pravidelnom cestovaní autom. Keď máte malé dieťa a často cestujete autom, tak je pre vás autosedačka nevyhnutnou výbavou, ktorú budete potrebovať na život s dieťaťom. 

Dokedy je pre deti autosedačka potrebná?

Autosedačky sa nepoužívajú len na prevážanie tých najmenších detí. Keď detí vyrastú, tak sa jednoducho nahradí väčšou. Autosedačka je pre deti v aute dôležitá, pretože pripútať dieťa iba bezpečnostným pásom naozaj nestačí, pokiaľ na to nemá výšku ani hmotnosť. Bezpečnostný pás nesmie byť vedený cez krk dieťaťa, ani cez jeho brucho. Mohlo by to viesť k jeho uškrteniu alebo väčšiemu poraneniu v prípade nejakej dopravnej nehody. Deti by mali používať autosedačky v aute, tým nepresiahnu 150 cm a približne 36 kg. Do tejto doby je pre deti autosedačka nutnou výbavou pri každodennom cestovaní a preprave autom. Keď dieťa dosiahne danú výšku a hmotnosť, tak bude môcť sedieť v aute samostatne bez autosedačky. Všetci rodičia sú povinní zabezpečiť dieťaťu bezpečnosť na cestách, ktorá sa spája tiež s pohodlím. 

Predškolské deti a autosedačka?

Pre predškolské deti by mali rodičia zaobstarať autosedačku, ktorá už nebude mať vlastný bezpečnostný pás. Dieťa sa tak bude môcť pútať a používať bezpečnostný pás, ktorý je súčasťou vozidla, v ktorom sa dieťa prepravuje. 

Ako vyzerá autosedačka pre školákov?

Pre deti, ktoré už navštevujú školu, je vhodné vyberať väčšie autosedačky, ktoré majú chrbtovú opierku. Ak máte problém s kúpou správnej sedačky, tak inou alternatívou pre dieťa môže byť podsedák. Z hľadiska bezpečia sú však lepšie autosedačky, pretože podsedák vám nezaručuje pri nejakých nehodách bezpečie dieťaťa. Podsedák totiž neposkytuje ochranu hlavy, ramien ani bokov, ktoré deti potrebujú. Keď teda dosiahnu požadovanú výšku a hmotnosť, nebudú už potrebovať autosedačku, ale začnú používať bezpečnostný pás, ktorý sa nachádza v aute.