Odvrátená stránka internetu

Internet je jedným z najväčších výtvorov človeka a tejto doby. Je úžasné z pohodlia domova objednať nové spotrebiče do bytu, spraviť si porovnanie cien nového auta, kúpiť manželovi vytúženú gola sadu v akcii, vyhľadať si nového kaderníka pri dome alebo si len tak prečítať mesačný horoskop. Má však aj mnoho nevýhod, z ktorých niektoré sú uvedené v nasledujúcich častiach. Štandardne platí, asi ako pri všetkom, používajte internet s rozumom.

Šikanovanie, trollovia, hoaxy

Každý, kto trávi čas na internete, sa stretol s trolmi alebo hrubými ľuďmi –  hejtermi. Ďalším problémom, ktorý sa v priebehu rokov zvýšil, je kyberšikana. Tiež je veľkým problémom šírenie poplašných správ a hoaxov. Do tej skupiny ľudí patria najmä naši rodičia a starí rodičia, ktorí nevedia posúdiť dôveryhodnosť rôznych webov.

Závislosť, plytvanie časom a rozptyľovanie

Surfovanie a hranie hier na internete sa môže rýchlo stať veľkou závislosťou. Môže to viesť k tomu, že namiesto toho, aby ste robili niečo produktívne, trávite čas na internete napríklad aj hraním hier. V istej časti to môže obmedziť produktivitu na pracovisku.

Práca aj po pracovnom čase

Internet je vynikajúci na to, aby umožnil svojim používateľom pracovať odkiaľkoľvek. Očakáva sa však, že budete k dispozícii kedykoľvek počas dňa, aj keď ste predtým neboli? Môžete byť napríklad doma a prijať upozornenie, že ste dostali dôležitý e-mail súvisiaci s prácou. Väčšina z nás si ho aspoň prečíta, niekto začne riešiť, ale túto prácu po pracovnom čase vám nikto nezaplatí.

Krádež identity, hackovanie, vírusy a podvádzanie

Počítačoví hackeri a škodliví používatelia môžu s prístupom k miliardám počítačov hackovať účty a odcudziť osobné údaje, ktoré by sa mohli použiť na krádež identity. Internet tiež spája všetky počítače navzájom, takže hackeri môžu skenovať milióny počítačov a rýchlo zistiť, ktoré počítače sú náchylné na útok. Internet tiež umožňuje študentom podvádzať v štúdiu alebo nájsť iných ľudí na internete, ktorí im vypracujú zadania do školy.

Spam a reklama

Je skvelé, že internet môže uľahčiť oslovenie oveľa širšieho publika, ako tradičné reklamné metódy, ako sú noviny, televízia a rádio. Keďže však digitálna reklama môže byť odoslaná vo veľkom rozsahu, v doručenej pošte môžete vidieť viac spamu a nevyžiadanej pošty ako v skutočnom živote.

Depresia, osamelosť a sociálna izolácia

Stránky sociálnych sietí môžu tiež viesť k depresii, pretože veľa ľudí má tendenciu porovnávať svoje životy s ostatnými. Aj keď môžete nájsť nové kontakty ľudí po celom svete, môžete sa tiež odpojiť od tých v skutočnom živote.

Zdravotné problémy a obezita

Rovnako, ako pri sledovaní televízie, príliš veľa času stráveného na počítači surfovaním po internete alebo hraním hier, môže viesť k obezite a nezdravému životnému štýlu.

Nákup vecí, ktoré nepotrebujete

Internet znižuje prekážky pre spotrebiteľov pri nákupe, takže sa používatelia môžu ocitnúť v nákupe produktov bez toho, aby premýšľali nad tým, či by mali nakupovať. Pre niektorých ľudí môže byť nákup tovaru na internete natoľko návykový, že spôsobuje vážne zadlženie.

Týmto článkom vám nechceme negovať výhody internetu iba poukazujeme na to, že aj tak skvelý nástroj na pomoc, ako internet jednoznačne je, má aj svoje odvrátené stránky.