Štartovací byt. Tipy, ktoré vám pomôžu

Termín štartovací byt dnes už nie je toľko používaný. Často ľudia žijú dlho v podnájme a keď sa už rozhodnú pre kúpu nejakej vlastnej nehnuteľnosti, je to s tým, že im to už pravdepodobne bude vyhovovať navždy, respektíve na veľmi dlhú časť ich života.

Občas sa však stane, že si mladý manželský pár, kúpi najprv menší byt, takzvaný štartovací, s tým, že už dopredu vie, že im za pár rokov bude malý a budú chcieť do väčšieho. Môže to byť z viacerých dôvodov, na väčšiu hypotéku by teraz nedosiahli, neskôr sa chcú presťahovať do iného mesta, či na vidiek a podobne.

Zariadiť byt, ktorý o pár rokov budete chcieť predať má však svoje určite špecifiká. Prinášame vám pár z nich:

  1. Do nábytku, ktorý si budete môcť odniesť so sebou môžete smelo investovať. Napríklad taká rastúca detská postieľka, ktorá vašemu dieťatku vydrží od bábätka až do desiatich rokov je typickým príkladom dobrej investície. Super sú aj Sconto sedačky, ktoré jednoducho presťahujete kedykoľvek.
  2. Naopak do nábytku na mieru sa v podstate v dočasnom byte skutočne neoplatí investovať. Skrine na mieru sú síce veľmi praktické, ale aj finančne náročnejšie a do nového si ich so sebou neodnesiete. Trendy sa dnes rýchlo menia a preto ich cenu o pár rokoch na realitnom trhu nemusíte uplatniť a v podstate sa preplatíte.
  3. Kuchyne na mieru si tiež šetrite až do „stálejšieho“ bytu. Každý človek má totiž vlastné kritériá a požiadavky a paradoxne sa najlepšie predávajú čisté priestory bez nábytku. Preto odporúčame lacnejšiu variantu hotového produktu.
  4. Zariaďte si svoje dočasné bývanie však určite tak, aby ste sa v ňom cítili dobre a páčil sa vám. Smelo môžete siahnuť po aktuálnych trendoch a nebojte sa byť odvážny. Je to predsa len na pár rokov. Užite si to tak, ako to chcete práve teraz. Nemusí vás zväzovať myšlienka, aby to bolo čo najviac udržateľné a nadčasové.