Možno už aj vy uvažujete o tom, že by ste si založili svoj vlastný blog. Ak máte v sebe potrebu sa k niečomu pravidelne vyjadrovať a správne básnické, pardon blogerské črevo, tak neváhajte a skúste to. Tieto rady sa vám možno budú hodiť.
Najprv čítajte, potom píšte
Platí v podstate to isté, čo pri písaní kníh. Najprv treba mať veľa načítaného. Mnoho užitočného sa naučíte od úspešných blogerov, ale všímajte si aj chyby, ktoré robia tí menej úspešní. Robte si pritom poznámky. Každý postreh sa vám môže niekedy zísť.
Osviežte si gramatiku
Gramatickú stránku blogov zvyknú mnohí podceňovať. Isteže, bloger nemusí byť rovno lingvista. Nejaká tá chybička sa môže pritrafiť každému, ale ak ich je priveľa, pokazí to celkový dojem a hlavne – spochybní to vašu dôveryhodnosť.
Vyberte si svoje oblasti
Menej je niekedy viac, a to platí aj o blogoch. Nepíšte o všetkom, čo vám napadne. Radšej si vyberte 2 – 3 okruhy blízkych tém a tým sa venujte na 100 %. Ideálne je, keď to budú oblasti, o ktorých sa zatiaľ veľa nepíše, aby ste boli originálni.
Na obsahu záleží
Je jedno, či je témou vášho blogu cestovanie po Ázii, rámovanie obrazov, komunálna politika, autosedačky alebo hovädzí proteín. Dôležitý je kvalitný obsah, ktorý bude pre čitateľa prínosom. Píšte o tom, v čom ste skutočne doma.
Aj na forme záleží
Forma je takisto dôležitá ako samotný obsah. Váš blog by sa mal ľahko čítať, dbajte preto na dobrú štylistiku a prehľadnú štruktúru. Ideálne je, keď sa vám časom podarí vybudovať svoj vlastný štýl písania. Odporúčame tiež pridať fotky alebo videá, ktoré vhodne doplnia obsah blogu.
Vytrvajte v písaní
Nevzdávajte sa a nenechajte sa odradiť počiatočnými neúspechmi. Ak sa poučíte z vlastných chýb, pomôže vám to ďalej napredovať a dostavia sa aj prvé úspechy. Potom môžete uvažovať dokonca aj o tom, ako na svojich blogoch zarobiť. To už je ale úplne iná téma.