Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra je staré ľudové porekadlo, ktoré je v podstate ľudovým receptom proti prokrastinácii.
A čo to tá prokrastinácia vlastne je? Je to vlastne špecifický čas, kedy by sa mal človek venovať práci či povinnostiam, skrátka niečomu, čo musí, ale nevie sa k tomu z rôznych dôvodov dopracovať a na miesto toho, robí často aj nevedome niečo iné. Toto niečo iné, môže byť obyčajné flákanie a zabíjanie času, ale zároveň to môže byť veľmi produktívny čas, v ktorom vymyslíte napríklad nový kompresor. Osobne, si myslím, že veľa najlepších vynálezov vzniklo práve v čase prokrastinácie.
Najlepšie si to ukážeme na konkrétnom príklade: Ste copywriter a vašou dnešnou úlohou je ppc reklama, jej najlepšie znenie a obsah. Namiesto toho, aby ste nad tým začali pracovať, zrazu si spomeniete, že musíte bezodkladne vyprať, umyť kuchynskú linku a popárovať ponožky. Keď si k tomu znova sadnete, spomeniete si, že ešte musíte urobiť to a tamto a tak donekonečna. To bol príklad pozitívnej prokrastinácie, kde aj keď sa síce nevenujete danej činnosti, robíte ďalšie veci a v podstate ste často veľmi efektívny a to, čo by ste inokedy robili dva dni, vám takto zaberie len pár hodín.
Niekedy môže prokrastinácia vyzerať tak, že namiesto práce, blúdite bezcieľne po internetových stránkach a sledujete jednu epizódu priateľov za druhou.
Myslím, že majstri prokrastinátori boli tí, ktorý spomenuté ľudové porekadlo zmenili na túto verziu: Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra, odlož to na pozajtra a získaš dva dni voľna. Minule som počula ešte premakanejšiu verziu: Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra, odlož to o týždeň a máš týždeň voľna.
Tak, ako to máte vy? Patríte medzi prokrastinátorov alebo máte radi svoje povinnosti čím skôr dokončené, aby ste si mohli vychutnať zaslúžené voľno. A čo vy prokrastinátori, užívate si čas prokrastinácie, aj keď viete, že povinnosti na vás čakajú za rohom?