Ako zmena ročných období ovplyvňuje zvieratá a ľudí

Jesenná rovnodennosť nastáva okolo 23. septembra v roku. Počas tohto obdobia dni a noci po celom svete trvajú okolo 12 hodín. Nepomýľte sa však, deň a noc nie sú presne rovnaké, ako to termín „rovnodennosť“ popisuje. Potom, ako Zem pokračuje vo svojej ceste okolo Slnka, dni sa skracujú a predlžujú noci, pričom zmena sa stáva výraznejšou vo vyšších zemepisných šírkach, ale na rovníku zostávajú nezmenené.

Zmena ročných období môže mať vplyv aj na vaše vnútorne nastavenie. Ak chcete vedieť, čo s vami majú planéty v pláne, môžete si prečítať mesačný horoskop. V dnešnej dobe vám stačí pripojenie na internet cez sieťové prvky a jednoducho hľadať informácie od astrológov. Neverili by ste, ale veľké percento ľudí na horoskopy verí.

Existujú dôkazy o tom, že spev vtákov žijúcich v blízkosti zdrojov umelého svetla začnú spievať, aby prilákali kamarátov a kladú vajíčka, skôr na jar, ako ich priatelia na miestach, ktoré v noci zostávajú temné.

Štúdie psychológie ľudskej mysle dokazujú, že počet samovrážd je viac v zimných mesiacoch a naopak, plodnosť a splodenie potomkov majú viac naklonené na jar a v lete.

Najlepší dôkaz ľudskej sezónnosti prichádza vo forme sezónnej afektívnej poruchy. Jeho obete trpia závažnými depresívnymi epizódami súvisiacimi s ročnými obdobiami, ktoré sa zvyčajne začínajú neskoro na jeseň alebo začiatkom zimy a končia na jar, alebo v lete.

Kým vnútorné hodiny zvierat môžu ovplyvňovať aj iné faktory, ako je napríklad pohyb, ľudia sa spoliehajú predovšetkým na svetlo.