Slovenskí hokejisti štartujúci v tomto ročníku NHL

Začiatok aktuálnej sezóny NHL nebol pre slovenských fanúšikov veľmi radostný. Začalo ju iba šesť Slovákov, čo len potvrdilo dlhodobo klesajúci počet našich hokejistov v najprestížnejšej hokejovej lige sveta. Rátame s tým, že postupne sa k nim pridajú liečiaci sa Gáborík, Sekera či Jurčo a niektorí hráči z nižších zámorských súťaží, stále je to však málo. Tým viac treba vyzdvihnúť tých, čo zostali.

Útočníci

Do tejto sezóny vstúpili traja naši útočníci. Tomáš Tatar pred jej začiatkom zmenil dres. Našu hviezdu získal historicky najúspešnejší klub v NHL – Montreal Canadiens. Stabilné miesto v NHL má aj martinský odchovanec Richard Pánik. Jedno z našich najlepších krídiel oblieka dres klubu Arizona Coyotes, ale v minulosti hral aj za Toronto či Tampu Bay. Tretím v partii útočníkov je Marko Daňo, syn známeho slovenského reprezentanta, ktorý hrá za kanadský klub Winnipeg Jets. Držíme mu palce, aby sa mu vyhýbali zranenia a udržal sa v základnej zostave.

Obrancovia

Najväčšou slovenskou stálicou v NHL je trenčiansky rodák Zdeno Chára. Náš elitný obranca sa vďaka svojim skvelým výkonom stal kapitánom v klube Boston Bruins. Ďalším slovenským obrancom v NHL je Košičan Martin Marinčin. Oblieka dres Toronta Maple Leafs, takže sa môžeme tešiť na jeho súboje s Tomášom Tatarom vo veľkom kanadskom derby.

Brankár

Aktuálny ročník odštartoval jediný slovenský brankár, bratislavský rodák Jaro Halák. Ten sa stal spoluhráčom Zdena Cháru v Bostone a bojuje o post tímovej jednotky. Dúfame, že už čoskoro sa k nemu natrvalo pridá aj Peter Budaj, ktorý už má takisto skúsenosti s NHL a čaká na ďalšiu príležitosť.

 

Súčasní hokejisti pôsobiaci v NHL sú pre naše mladé talenty vzorom. Sledujú ich výkony a výsledky, fandia im, zberajú ich hokejové kartičky, dresy a iné suveníry, ktoré zdobia ich vitrínky alebo drevené stolíky. Veríme, že čoskoro ich budú v úspešnej dráhe za morom nasledovať a našich hokejistov v NHL bude každým rokom už len pribúdať.