Palivová nádrž


Keď sa rozhodneme vykurovať svoj domov kvapalným plynom (skrátene LPG), musíme zvoliť nielen druh paliva (propán alebo propán-bután) a spôsob jeho skladovania (podzemné alebo nadzemné). Rovnako dôležité je, ako sa staneme užívateľmi potrebnej palivovej nádrže. Existujú dve možnosti: môžeme si ho kúpiť alebo prenajať.

Inštalácia palivovej nádrže je dobrým riešením všade tam, kde je ťažký prístup k iným palivám, najmä k sieťam zemného plynu.

Takáto inštalácia palivovej nádrže sa vykonáva pomerne ľahko a rýchlo. Palivová nádrž môže byť inštalovaná nad zemou alebo úplne zakopaná. Voľba riešenia je určená okrem iného podľa plocha pozemku a hladina podzemnej vody.

Palivové nádrže sú postavené na súkromnom pozemku a poskytujú individuálnu dodávku plynu po celý rok. Použitý LPG spaľuje v plynovom systéme čisto a efektívne, pričom emituje malé množstvo chemikálií, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie. Ako veľké sú však tieto palivové nádrže a kde by mali byť umiestnené?

Kam umiestniť?

Palivové nádrže sú oceľové nádrže so silnou konštrukciou. Obzvlášť priestorovo úsporné pri použití LPG (skvapalnený ropný plyn) vyplýva zo skutočnosti, že tento plyn sa pri nízkom tlaku mení na kvapalný stav. Takýmto spôsobom je možné 1000 litrov plynu vymeniť za iba 4 litre tekutiny. Aby vlastník domu mohol používať palivo na vykurovanie, musia byť palivové nádrže vybavené celým radom pomocných armatúr.

Domáca palivová nádrž nie je plynovým valcom na pozemku, ktorý je možné ľahko vymeniť. Takáto nádrž by mala byť dostatočne veľká na to, aby jedným tankovaním pokryla potrebu plynu v priebehu roka. Vďaka tomu nemusíte príliš často dopĺňať zásoby paliva. Kapacita nádrže závisí v zásade od vyhrievanej oblasti a počtu osôb v domácnosti (čo ovplyvňuje dopyt po teplej vode pre domácnosť).

Tepelnoizolačný stav domu má významný vplyv na množstvo vykurovacej energie potrebnej počas roka, a tým aj na spotrebu paliva. Čím lepšie je dom izolovaný, tým nižšie budú náklady na vykurovanie. S menšou potrebou LPG je možné použiť menšiu palivovú nádrž.

https://www.flaga.sk/

Pár tipov pre krásnu záhradu

Dom snov máte postavený, interiér zariadený, kávička pod altánkom chutí a záhrada sa zelená. Viete však ako sa o vašu záhradu starať, aby sa z nej nestala amazonská džungľa? Ak nie, nevadí, poradíme Vám!

Trávička zelená, to je moje potešenie

Krásny anglický trávnik na ktorý sa nielen krásne pozerá, ale ešte lepšie sa na ňom relaxuje, je niečo, čo si musíte zaslúžiť. Pravidelná starostlivosť je niečo, za čo sa vám trávnik zaručene odvďačí. Ako sa o neho teda starať?

 1. Určite vám veľmi pomôže, ak hneď na začiatku investujete do poriadnej kosačky, ktorá sa vám nepokazí po prvom mesiaci a zakaždým odvedie dobrú prácu.
 2. Odporúčame vám zaobstarať si aj krovinorez, ktorý je výborným pomocníkom na miestach, kde už kosačka nestačí
 3. Naučte sa v ktorom období je dobré hnojiť, kedy je vhodné zalievať a tiež kedy sa odporúča či neodporúča kosiť. Možno sa vám to nezdá na prvý pohľad dôležité, ale každý skúsený záhradkár vám povie, že na tom skutočne záleží a výrazne sa to odrazí na kvalite trávnika.

Záhradný domček nie je skladisko

Je dobré mať na záhradke nejaký domček, kde môžete uložiť všetko náradie, kosačky, hnojivá, skrátka všetko, čo potrebujete na záhradu. Dajte si však pozor, aby sa z toho nestalo skladisko, a neodkladali ste tam proste všetko možné aj nemožné. Ono to totiž veľmi láka. Napríklad: Prídete z túry celý špinavý a premočený, nechce sa vám to nosiť do domu, necháte to najprv uschnúť v záhradnom dome, s tým, že sa to odloží potom. Na to príde domov manžel a položí tam krabice od piva s tým, že sa to uloží potom… A podobne. Teda nie je veľmi prekvapivé, že sa na to ľahko zabudne a o pol roka budete hľadať turistickú obuv pod basou od piva. A po tom nikto netúži.

Starostlivosť o stromy a kríky

Ak máte na záhrade okrasné stromy a kríky je potrebné venovať určitú pravidelnú pozornosť aj im. V čom  teda spočíva starostlivosť o nich? K základným úkonom ako je zalievanie, hnojenie sa v prípade okrasných kríkov a stromov pridáva hlavne starostlivosť o ich estetickú stránku. Je dôležité hlavne ich zastrihávanie, vyžínanie, prerezávanie či pílenie.

Štartovací byt. Tipy, ktoré vám pomôžu

Termín štartovací byt dnes už nie je toľko používaný. Často ľudia žijú dlho v podnájme a keď sa už rozhodnú pre kúpu nejakej vlastnej nehnuteľnosti, je to s tým, že im to už pravdepodobne bude vyhovovať navždy, respektíve na veľmi dlhú časť ich života.

Občas sa však stane, že si mladý manželský pár, kúpi najprv menší byt, takzvaný štartovací, s tým, že už dopredu vie, že im za pár rokov bude malý a budú chcieť do väčšieho. Môže to byť z viacerých dôvodov, na väčšiu hypotéku by teraz nedosiahli, neskôr sa chcú presťahovať do iného mesta, či na vidiek a podobne.

Zariadiť byt, ktorý o pár rokov budete chcieť predať má však svoje určite špecifiká. Prinášame vám pár z nich:

 1. Do nábytku, ktorý si budete môcť odniesť so sebou môžete smelo investovať. Napríklad taká rastúca detská postieľka, ktorá vašemu dieťatku vydrží od bábätka až do desiatich rokov je typickým príkladom dobrej investície. Super sú aj Sconto sedačky, ktoré jednoducho presťahujete kedykoľvek.
 2. Naopak do nábytku na mieru sa v podstate v dočasnom byte skutočne neoplatí investovať. Skrine na mieru sú síce veľmi praktické, ale aj finančne náročnejšie a do nového si ich so sebou neodnesiete. Trendy sa dnes rýchlo menia a preto ich cenu o pár rokoch na realitnom trhu nemusíte uplatniť a v podstate sa preplatíte.
 3. Kuchyne na mieru si tiež šetrite až do „stálejšieho“ bytu. Každý človek má totiž vlastné kritériá a požiadavky a paradoxne sa najlepšie predávajú čisté priestory bez nábytku. Preto odporúčame lacnejšiu variantu hotového produktu.
 4. Zariaďte si svoje dočasné bývanie však určite tak, aby ste sa v ňom cítili dobre a páčil sa vám. Smelo môžete siahnuť po aktuálnych trendoch a nebojte sa byť odvážny. Je to predsa len na pár rokov. Užite si to tak, ako to chcete práve teraz. Nemusí vás zväzovať myšlienka, aby to bolo čo najviac udržateľné a nadčasové.

Netradičné darčeky, ktoré potešia každého kutila

Tiež si pravidelne lámete hlavu nad tým, čo kúpiť svojmu mužovi k narodeninám či pod stromček? Mužské darčeky nepatria k tým najjednoduchším. Klasika ako holiaci strojček či obrovská sada ponožiek či treniek síce stále potešia, ale proste ich nechcete kupovať už desiaty krát.

Ak máte doma kutila máme pre vás tipy na netradičné technické darčeky, ktoré pravé kutilské srdce zaručene potešia. Čítajte ďalej a možno vám uľahčíme tohtoročné lámanie si hlavy a získate pár inšpirácií.

Robotická kosačka

Možno si práve hovoríte, že to je presne také, ako keď kúpite žene na narodeniny kuchynský robot alebo multifunkčný mixér. Pravdupovediac, áno je. Ale nie je to práve to, čo mnohé zo žien poteší úplne najviac? Ak vyberiete skutočne šikovnú kvalitnú kosačku, bude z nej mať váš muž určite ohromnú dvojitú radosť. Prvý krát sa poteší z toho, čo všetko dokáže a druhý krát z toho, koľko času mu ušetrí a on sa zatiaľ môže venovať ďalšiemu kuteniu.

Elektrická miešačka

Je dosť možné, že ste sa chytili za hlavu a hovoríte si, či to myslíme vážne. No, myslíme. Ak je váš muž skutočne vášnivý kutil neexistuje možnosť, že by sa miešačke nepotešil. Otvára sa s ňou toľko nových možností. A možno sa ani nenazdáte a aj vďaka nej vám na záhrade narastie nový bazén.

Motorová píla

Jej využitie je všestranné a ak ju ešte váš manžel nemá, je najvyšší čas mu ju zadovážiť. A predovšetkým, každý muž po nej túži, aj keď ju nepotrebuje. Urobte mu radosť!

Dámske oblečenie na cvičenie

Dostatok pohybu je pre naše zdravie naozaj dôležité. Bez neho a pravidelného cvičenia by ste neboli vo forme, hoci pre mnohých ľudí je to stále náročné. Najmä u tých, ktorí sa aktívne nevenujú žiadnemu športu a majú sedavé zamestnanie sa často môžu neskôr objaviť nejaké zdravotné problémy. Okrem toho si ženy chcú pohybom zachovať dobrú a vyšportovanú postavu.  Ak sa už rozhodnete aktívne cvičiť alebo venovať nejakému športu, tak by ste tiež mali mať vhodné oblečenie.

Pohodlie pri cvičení

V prvom rade by malo byť oblečenie pohodlné. Či už cvičíte doma, chodíte behať alebo si rady zájdete do fitka, tak by ste mali mať na sebe niečo, čo je pre vás pohodlné a v čom zvládnete aj náročnejšie cviky. Základom je samotný materiál. Pre ženy sú na cvičenie ideálne športové kraťasy alebo legíny. Ak zvyknete nosiť športové legíny, tak sa presvedčte o materiálu a kvalite. Športové legíny by vám mali tiež dobre sedieť, aby boli pohodlné počas nosenia.

Štýlové oblečenie

Pokiaľ si chcete zachovať pohodlie, no zároveň chcete vyzerať štýlovo, tak rozhodne by ste mali nosiť športové legíny. Úzkym strihom môžu pôsobiť na postave lichotivo, hlavne ak nemáte nejaké výrazne nedostatky, ktoré by ste radšej skryli. Správna veľkosť je dôležitá, pretože keby vám boli napríklad voľné v páse, tak by sa vám mohli pri cvičení neustále sťahovať. Legíny zvýrazňujú zadok a stehná a sú ideálne na cvičenie v posilňovni, kardio cvičenie alebo na behanie.

Oblečenie na teplejšie dni

Chodíte často behať alebo s tým chcete aspoň začať? Tak si počkajte na teplejšie dni a príjemnejšie počasie. Ak chodíte behať počas letných mesiacov, rozhodne by vám nemali chýbať športové kraťasy, ktoré sú vhodné na nosenie v lete alebo na cvičenie do posilňovne. Počas slnečných dní vám bude v legínach naozaj horúco, najmä ak sú ešte z hrubšieho materiálu. Športové kraťasy môžete nosiť aj keď sa venujete nejakým letným športom ako je napríklad volejbal alebo hádzaná.

Akú tenisovú raketu vybrať pre začiatočníka?

Páči sa vám tenis? Radi sa na neho pozeráte v televízii? Rozmýšľate, že by ste s ním začali? Dokonca aj v mesačnom horoskope máte napísané, že by ste mali začať s nejakou športovou aktivitou? Pohodlne sa usaďte do svojho domáceho alebo kaviarenského kresla a prečítajte si nasledujúci článok nech ste kdekoľvek. Doma, v práci alebo v penzióne Poprad. Nasledujúci článok je venovaný každému, kto si nevie dať rady s tým, aká tenisová raketa je pre neho na začiatok tá najlepšia.

Na začiatok vám poradím, kúpte si ľahkú tenisovú raketu. Prečo? Pretože,…

 • ľahká raketa vám dovolí pracovať v plnom rozsahu pohybu. Ste začiatočník a všetko sa ešte len učíte. Musíte myslieť na množstvo vecí a stále získavate nové a nové informácie, ktoré zavádzate do tenisovej praxe. S ťažkou raketou nebudete rýchly a bude vás zbytočne obmedzovať. Budete sa cítiť neprirodzene, akoby ste loptičku odbíjali z kaviarenského kresla. Je to ako s ťažkým kladivom, síce s ním klinec zatlčiete, ale nadriete sa. Ak k tomu nemáte vypracovanú techniku ​​pohybu, ktorá vám s tým pomôže. 
 • Väčšia hlava rakety vám pomôže v tom, že zo začiatku nebudete loptičku triafať ideálne na stred, skôr to bude vyzerať takto: 3x rámom, 2x blízko pri ráme, 1x blízko stredu. Väčšia hlava má navyše tzv. Sweetspot. To je oblasť v ploche výpletu, ktorou máte loptičku trafiť s čo najväčšou silou a presnosťou.

Vyváženie ľahkých rakiet býva od hlavy tenisovej rakety tak, aby fungovala trochu ako kladivo a pomohla dodať silu úderu. Na začiatku budete bojovať s technikou na malom kurte, potom od základnej čiary. Skúste si to na kurtoch pri penzióne Poprad.

Ako začiatočník budete rásť, zlepšovať sa, budete mať techniku, ktorá vám dovolí túto raketu vymeniť za trochu ťažšiu s o niečo menšou hlavou. Na začiatku to ale hlavne neprežeňte s výberom svojej tenisovej rakety nech už vám mesačný horoskop píše čokoľvek.

Podnikáte naozaj z dobrých dôvodov?

Dôvodov, prečo ste si zvolili cestu vlastného podnikania môže byť viac. No nie všetky z nich však musia byť dostatočne silné na to, aby vám dali silu pokračovať aj v časoch, keď sa vám nebude dariť. Odhaľte, ktoré dôvody na podnikanie sú slabé a ktoré naopak udržia vaše podnikanie nad vodou. Nájdite si dobrý dôvod na podnikanie, či už je váš segment požičovňa automobilov, predaj párty doplnkov alebo pogumovanie kovov.

Najčastejšie príčiny neúspechu podnikateľov

Vo svete podnikania koluje fáma, že približne 50% podnikateľov zlyhá počas prvého roku podnikania a až 95% novozaložených podnikov zlyhá do 5 rokov od začatia podnikania. Keď sa spýtate bývalého podnikateľa prečo jeho podnikanie zlyhalo, len zriedkakedy dokáže definovať dôvod. Väčšina neúspešných podnikateľov obviňuje banky, vládu alebo neschopnosť ľudí, s ktorými sa obklopili. Samozrejme existujú príklady, kedy sa stalo niečo, čo bolo mimo kontrolu podnikateľov, ale tieto prípady sú v menšine. Nemá zmysel pýtať sa neúspešných podnikateľov prečo boli neúspešní, pretože keby to naozaj vedeli, asi by boli schopní tú situáciu vyriešiť. Skôr by to vedeli ich zákazníci alebo obchodní partneri.

Možno si kladiete otázku, prečo by ste sa mali zaujímať o dôvody neúspechu podnikov, keď ste svoj vlastný podnik zatiaľ ešte nezaložili? V skutočnosti je to to najlepšie, čím sa môžete zaoberať, ak plánujte budúcnosť úspešného podnikateľa. Keď si nižšie uvedené faktory prečítate, zapamätáte a budete sa snažiť neurobiť rovnaké chyby, pravdepodobnosť úspechu vášho podnikania sa podstatne zvýši.

Začatie podnikania zo zlých dôvodov je zaručený neúspech

Keď sa opýtate samých seba prečo uvažujete o začatí podnikania, asi poviete niečo ako: ,,nechcem robiť na druhých”, ,,chcem si veci robiť po svojom”, ,,byť nezávislý bol vždy môj sen”, ,,podniká hocikto a takmer v každom odvetví napr. aj v pogumovaní kovov a preto to chcem tiež skúsiť “, ,,nemôžem si nájsť prácu, nič iné mi nezostáva “. Tieto dôvody na podnikanie však nie sú dostatočne silné na to, aby vám dali silu pokračovať aj v časoch, keď sa kumulujú ťažkosti a výsledky nie sú také, ako ste si predstavovali.

S OHĽADOM NA PODNIKANIE JE preto DOBRÉ PÝTAŤ sa nasledujúce otázky:

 • O čo v živote usilujem? Prečo to chcem? Je to skutočne to, po čom túžim? Dá sa to dosiahnuť podnikaním?
 • Mám k tomu predpoklady? Čo preto budem musieť urobiť? Čo ma to bude stáť?
 • Dá sa to dosiahnuť aj inak? Ako? S kým?
 • Čo daná činnosť prakticky znamená? Čo konkrétne budem musieť robiť? Ako dlho, ako často, v akom rozsahu, s akými obmedzeniami?
 • Aké dopady to bude mať na ostatné veci, ktoré robím alebo chcem robiť (rodinu, koníčky, voľný čas)?

Autosedačka pre väčšie dieťa?

Bábätká veľmi rýchlo rastú a pomaly sa z nich stávajú deti, ktoré si budú vyžadovať iné príslušenstvo. Rodičia po čase musia kúpiť nové oblečenie, no dôležitá je aj autosedačka, ktorá spĺňa podstatnú úlohu pri pravidelnom cestovaní autom. Keď máte malé dieťa a často cestujete autom, tak je pre vás autosedačka nevyhnutnou výbavou, ktorú budete potrebovať na život s dieťaťom. 

Dokedy je pre deti autosedačka potrebná?

Autosedačky sa nepoužívajú len na prevážanie tých najmenších detí. Keď detí vyrastú, tak sa jednoducho nahradí väčšou. Autosedačka je pre deti v aute dôležitá, pretože pripútať dieťa iba bezpečnostným pásom naozaj nestačí, pokiaľ na to nemá výšku ani hmotnosť. Bezpečnostný pás nesmie byť vedený cez krk dieťaťa, ani cez jeho brucho. Mohlo by to viesť k jeho uškrteniu alebo väčšiemu poraneniu v prípade nejakej dopravnej nehody. Deti by mali používať autosedačky v aute, tým nepresiahnu 150 cm a približne 36 kg. Do tejto doby je pre deti autosedačka nutnou výbavou pri každodennom cestovaní a preprave autom. Keď dieťa dosiahne danú výšku a hmotnosť, tak bude môcť sedieť v aute samostatne bez autosedačky. Všetci rodičia sú povinní zabezpečiť dieťaťu bezpečnosť na cestách, ktorá sa spája tiež s pohodlím. 

Predškolské deti a autosedačka?

Pre predškolské deti by mali rodičia zaobstarať autosedačku, ktorá už nebude mať vlastný bezpečnostný pás. Dieťa sa tak bude môcť pútať a používať bezpečnostný pás, ktorý je súčasťou vozidla, v ktorom sa dieťa prepravuje. 

Ako vyzerá autosedačka pre školákov?

Pre deti, ktoré už navštevujú školu, je vhodné vyberať väčšie autosedačky, ktoré majú chrbtovú opierku. Ak máte problém s kúpou správnej sedačky, tak inou alternatívou pre dieťa môže byť podsedák. Z hľadiska bezpečia sú však lepšie autosedačky, pretože podsedák vám nezaručuje pri nejakých nehodách bezpečie dieťaťa. Podsedák totiž neposkytuje ochranu hlavy, ramien ani bokov, ktoré deti potrebujú. Keď teda dosiahnu požadovanú výšku a hmotnosť, nebudú už potrebovať autosedačku, ale začnú používať bezpečnostný pás, ktorý sa nachádza v aute.

Odvrátená stránka internetu

Internet je jedným z najväčších výtvorov človeka a tejto doby. Je úžasné z pohodlia domova objednať nové spotrebiče do bytu, spraviť si porovnanie cien nového auta, kúpiť manželovi vytúženú gola sadu v akcii, vyhľadať si nového kaderníka pri dome alebo si len tak prečítať mesačný horoskop. Má však aj mnoho nevýhod, z ktorých niektoré sú uvedené v nasledujúcich častiach. Štandardne platí, asi ako pri všetkom, používajte internet s rozumom.

Šikanovanie, trollovia, hoaxy

Každý, kto trávi čas na internete, sa stretol s trolmi alebo hrubými ľuďmi –  hejtermi. Ďalším problémom, ktorý sa v priebehu rokov zvýšil, je kyberšikana. Tiež je veľkým problémom šírenie poplašných správ a hoaxov. Do tej skupiny ľudí patria najmä naši rodičia a starí rodičia, ktorí nevedia posúdiť dôveryhodnosť rôznych webov.

Závislosť, plytvanie časom a rozptyľovanie

Surfovanie a hranie hier na internete sa môže rýchlo stať veľkou závislosťou. Môže to viesť k tomu, že namiesto toho, aby ste robili niečo produktívne, trávite čas na internete napríklad aj hraním hier. V istej časti to môže obmedziť produktivitu na pracovisku.

Práca aj po pracovnom čase

Internet je vynikajúci na to, aby umožnil svojim používateľom pracovať odkiaľkoľvek. Očakáva sa však, že budete k dispozícii kedykoľvek počas dňa, aj keď ste predtým neboli? Môžete byť napríklad doma a prijať upozornenie, že ste dostali dôležitý e-mail súvisiaci s prácou. Väčšina z nás si ho aspoň prečíta, niekto začne riešiť, ale túto prácu po pracovnom čase vám nikto nezaplatí.

Krádež identity, hackovanie, vírusy a podvádzanie

Počítačoví hackeri a škodliví používatelia môžu s prístupom k miliardám počítačov hackovať účty a odcudziť osobné údaje, ktoré by sa mohli použiť na krádež identity. Internet tiež spája všetky počítače navzájom, takže hackeri môžu skenovať milióny počítačov a rýchlo zistiť, ktoré počítače sú náchylné na útok. Internet tiež umožňuje študentom podvádzať v štúdiu alebo nájsť iných ľudí na internete, ktorí im vypracujú zadania do školy.

Spam a reklama

Je skvelé, že internet môže uľahčiť oslovenie oveľa širšieho publika, ako tradičné reklamné metódy, ako sú noviny, televízia a rádio. Keďže však digitálna reklama môže byť odoslaná vo veľkom rozsahu, v doručenej pošte môžete vidieť viac spamu a nevyžiadanej pošty ako v skutočnom živote.

Depresia, osamelosť a sociálna izolácia

Stránky sociálnych sietí môžu tiež viesť k depresii, pretože veľa ľudí má tendenciu porovnávať svoje životy s ostatnými. Aj keď môžete nájsť nové kontakty ľudí po celom svete, môžete sa tiež odpojiť od tých v skutočnom živote.

Zdravotné problémy a obezita

Rovnako, ako pri sledovaní televízie, príliš veľa času stráveného na počítači surfovaním po internete alebo hraním hier, môže viesť k obezite a nezdravému životnému štýlu.

Nákup vecí, ktoré nepotrebujete

Internet znižuje prekážky pre spotrebiteľov pri nákupe, takže sa používatelia môžu ocitnúť v nákupe produktov bez toho, aby premýšľali nad tým, či by mali nakupovať. Pre niektorých ľudí môže byť nákup tovaru na internete natoľko návykový, že spôsobuje vážne zadlženie.

Týmto článkom vám nechceme negovať výhody internetu iba poukazujeme na to, že aj tak skvelý nástroj na pomoc, ako internet jednoznačne je, má aj svoje odvrátené stránky.

Moderná či radšej tradičná obývacia izba. Výhody a nevýhody

Zariaďujete svoj nový dom či byt? Rozhodujete sa či zvolíte modernú obývačku s kuchyňou alebo dáte prednosť tradičnej verzii? V každom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme klady a zápory obidvoch variant a je len na vás pre ktorú sa rozhodnete. Je to rovnaké ako napríklad pri výbere kočíka – záleží len na vás či si vyberiete klasický alebo športový kočík.

Zároveň pri tomto rozhodnutí je dôležité zvážiť celé dekoračné prostredie. Vyberiete si skôr moderný alebo klasický štýl? Pôjdete do jedinečného nábytku na mieru alebo vám vyhovujú konvenčné kusy? Pri každom jednotlivom rozhodnutí je dôležité dopad na celý interiér.

Tradičná obývacia izba a jej výhody

 • Vždy bude v móde! Moderné trendy sa menia každý pár rokov. Dobrá tradičná klasika nikdy nesklame.
 • Rodinné útulné prostredie. Vytvára teplo domova a miesto skutočného oddychu. Tvorivého či pasívneho.

Tradičná obývacia izby a jej nevýhody

 • Veľkosť. Väčšinou je menšia a neotvorená, čo zanecháva málo voľného priestoru s preplneným dizajnom.
 • Chýba výrazný štýl. V klasike nie je možnosť zanechania vášho rukopisu, čo sa dizajnu týka. Nie je tam totiž toľko priestoru na fantáziu ako ponúka moderný štýl obývačiek.

Moderná obývacia izby a jej výhody

 • Svetlo, priestor, sloboda. To sú tri atribúty moderných obývačiek. Minimalistické uchopenia poskytuje kompaktnosť a priestrannosť
 • Fantázia hrá prím. Môžete sa plne realizovať. Moderné obývačky priam čakajú na váš dekoračný rukopis.

Moderná obývacia izby a jej nevýhody

 • Nestálosť trendov. Povrchová úprava, farby, trendy. Ak vás až príliš zaujíma, čo je moderné a podľa toho si byt zariadite, je viac ako možné, že za pár rokov budete musieť všetko vymeniť.
 • Cena. Moderný nábytok máva vyššiu cenu. Ako všetko, čo je momentálne na rebríčku trendov vysoko. Skúste však veľkoobchody, tam je možné, že ceny budú dostupnejšie.

Ako zmena ročných období ovplyvňuje zvieratá a ľudí

Jesenná rovnodennosť nastáva okolo 23. septembra v roku. Počas tohto obdobia dni a noci po celom svete trvajú okolo 12 hodín. Nepomýľte sa však, deň a noc nie sú presne rovnaké, ako to termín „rovnodennosť“ popisuje. Potom, ako Zem pokračuje vo svojej ceste okolo Slnka, dni sa skracujú a predlžujú noci, pričom zmena sa stáva výraznejšou vo vyšších zemepisných šírkach, ale na rovníku zostávajú nezmenené.

Zmena ročných období môže mať vplyv aj na vaše vnútorne nastavenie. Ak chcete vedieť, čo s vami majú planéty v pláne, môžete si prečítať mesačný horoskop. V dnešnej dobe vám stačí pripojenie na internet cez sieťové prvky a jednoducho hľadať informácie od astrológov. Neverili by ste, ale veľké percento ľudí na horoskopy verí.

Existujú dôkazy o tom, že spev vtákov žijúcich v blízkosti zdrojov umelého svetla začnú spievať, aby prilákali kamarátov a kladú vajíčka, skôr na jar, ako ich priatelia na miestach, ktoré v noci zostávajú temné.

Štúdie psychológie ľudskej mysle dokazujú, že počet samovrážd je viac v zimných mesiacoch a naopak, plodnosť a splodenie potomkov majú viac naklonené na jar a v lete.

Najlepší dôkaz ľudskej sezónnosti prichádza vo forme sezónnej afektívnej poruchy. Jeho obete trpia závažnými depresívnymi epizódami súvisiacimi s ročnými obdobiami, ktoré sa zvyčajne začínajú neskoro na jeseň alebo začiatkom zimy a končia na jar, alebo v lete.

Kým vnútorné hodiny zvierat môžu ovplyvňovať aj iné faktory, ako je napríklad pohyb, ľudia sa spoliehajú predovšetkým na svetlo.